Egy megelevenedő hagyomány az Ócsai Tájházban
Vízkereszt vagy háromkirályok napja
Fotó: naptarak.hu
Vízkereszttel vagy háromkirályok napjával zárul a karácsonyi ünnepkör és kezdődik a farsangi időszak. Az egyik legrégebbi egyházi ünnep. A 4. századig ezen a napon ünnepelték Jézus születésnapját és az évkezdetet is. Ekkor emlékezik meg az egyház a napkeleti bölcsekről és Jézus megkeresztelkedését a Jordán vizében. Ez utóbbi emlékére kezdetben a keleti egyház, majd a a középkortól a nyugati egyház is, e napon szenteli a vizet.
A víz megszentelésének, azaz megkeresztelésének szertartásából ered a magyar vízkereszt elnevezés.
A szentelt vizet a hívek üvegekben vagy nagyobb edényekben vitték haza, ahol meghintették vele a ház földjét, a gazdasági épületeket, az udvar 4 sarkát, a szoba belsejét, hogy a gonosz szellem ne ártson és az Isten áldása legyen a házon.
A szenteltvíznek mágikus ereje, gyógyító, gonoszűző, rontást megelőző szerepe volt. Háromkirályok vize végigkísérte az emberi élet fontos eseményeit. Megszentelték vele a gyermekágyas asszony ágyát, öntöttek az újszülött fürdővizébe, és testi-lelki megtisztulás céljából, néha ittak is belőle.
Amikor a háznál ravatalozták fel a halottat, a szentelt vizet az ágy mellé tették, melybe rozmaringágat, búzakalászt állítottak és a látogatás, imádság elvégzése után meghintették vele a halottat.
A család gazdasági életében is fontos szerepe volt. Behintették vele vetéskor a magot, elléskor a borjút, csikót, kikeléskor a kiskacsát, ültetéskor a tyúkot, meghintik vele az ekét,szentelt vízzel meglocsolt szénát adnak a lovaknak, hogy egészségesek maradjanak.
A víz és tömjén szenteléséből alakult ki a házszentelés. Házszentelésre vagy koledára már Mátyás idejéből van emlékünk. A római katolikus falvakban a pap megáldotta a házakat és a bennük lakókat. Ilyenkor ünnepi díszbe öltöztették a házat, az asztalt. A megszentelt krétával az ajtófélfára felírták az évszámot és a háromkirályok nevének kezdőbetűit. 20 + C (esetleg G) + M + B + 25 betűket, amelyek a latin mondatot rövidítik: „Christus Mansionem Benedicat”, vagyis „Krisztus áldja meg e hajlékot!” A néphagyomány szerint a három bölcs: Gáspár, Menyhért és Boldizsár nevének kezdőbetűi ezek. Úgy vélték, a felirat megvédi a házat a villámcsapás és a boszorkányok rontása ellen.
Március 1-ig tárlataink zárva tartanak. Néhány téli programunkra, jeles ünnepre, mint a házszentelés is, kinyitjuk a kapukat!
Várjuk Önöket január 11.-én 9.30-kor, amikor megelevenedik nálunk ez a majdnem feledés homályába vesző hagyomány!
Weboldal / Ócsai Tájház
Facebook / Ócsai Tájház
Instagram / Ócsai Tájház
Forrás : Tátrai Zsuzsanna- Karácsony Molnár Erika- Jeles Napok, ünnepi szokások ;
Geráné Onódy Tünde